Hoşgeldin ziyaretçi Oturum Aç ya da Üye Ol.

Ana arı Konturolu

Ana arı hakkında bilinmesi gerekenler 

Arıcı olarak bizlerin en büyük sorunlarından biri, ana arı dır. Bazen kendi kendime: Bir anlıkta olsa şu kovan içerisinde ben arı olsam ve bu hallerini öğrensem, derim.  Sanmayın ki; Ben yılların arıcısıyım. Hayır bu sene ile 15 yılım. Allah ve sağlığım nasip ederse, cenazemin kovanlıktan geleceğini bilsem, yine arılarımın yanına giderim. İlk sene arıcı bir usta öğretmenin yanında 6 kovanımla, 300 kovan arasında ırgat gibi bulundum, çalıştım. Yeri geldi bana: Çok soru soruyorsun, dendi ve siyasi görüşümden dolayı, kasıtlı olarak bilgi verilmedi. Bu site ve yazılarımı da, geçmişte yaşadıklarıma nispet olsun diye değil, bildiklerimi paylaşmaktan zevk aldığım için uğraşıyorum. Gelelim anamıza.

Ana arı, genelde yeni kabartılmış günlük atımına hazır taze petekler ile daha önce atılmış günlüklerin olduğu petekler üzerinde bulunur. Ama, kovanın her yerinde olur. Yeni doğan ana arının boyu  ≈ 12 mm ile 18 mm arasında değişir. Boyu 25 mm kadar uzar. (yaklaşık rakamlar). Genç ana kısa ve şişman, eski ana zayıf uzun boylu olur. Kovanı dışından 2 – 3 kez  ‘tık’ layıp kulağınızı kovana dayayın, kovan içinde kısa bir uğultu olursa, ana var. Uğultu uzun olursa, ana yok demektir.

Kovana ham çita verdiniz. 1-2 gün sonra kontrol ettiniz. Petek üzerinde önlü arkalı bir kaç tane meme kapçıklarını görürseniz; bu kovanın anası yok veya işe yaramıyor, değiştirecekler demektir. Ana arı senenin veya günün her hangi bir zamanında telef olur, işçi arılar tarafından işe yaramadığı için öldürülür.  Ana arı hakkında geniş bir açıklamalar yapar isek:

 

A- Çiftleşmiş ama günlük atımı  daha olmamış veya çiftleşmemiş ana arının olduğu kovana, başka kovandan arı silkelemeyin.   Arısını silkelediğiniz kovanın arıları eski analı yavrulu kovanın arılarıdır. Eski anası yavrulur ken bir bakacak ki, yavrusuz kovana gelmiş. Hemen saldırır. Çünkü bu kovanın anasının geçmişini bilmiyor. İçin de günlük ve kapalı yavrusu olan çitayıda, koymayın. Bu sefer bu kovanın arıları -bunlar nereden çıktı, derler. Gelen arılar ile eski arılar, anayı öldürürler.  Ayrıca; İçinde günlük ve kapalı yavrulu çitası olan  veya  olmayan   kovana, dışarıdan ÇİFTLEŞMEMİŞ ana vermeyiniz. Ayrıca anası , günlüğü ve kapalısı kalmamış kovana da, kafes içerisinde bile olsa ÇİFTLEŞMİŞ ana vermeyiniz. Kafes içerisindeki ana ile beraber kovan içerisine, üzerinde kapalı ve günlüklü  gözleri olan bir çita ile birlikte koyunuz.

Bu kategoride henüz ürün Yok.