Hoşgeldin ziyaretçi Oturum Aç ya da Üye Ol.

ağaç veya kaya kovuğundan arı nasıl alınır

 

ağaç veya kaya kovuğundan arı nasıl alınır

ağaç veya kaya kovuğundan arı nasıl alınır :

   İlk önce belirlediğiniz yerde kovan veya büyük bisküvi kutusu, ballı petek, işlenik ve ham peteklerinizi,  körük, maske ve ham petek bağlama teli ve spiral hortumunu hazır etmelisiniz.

A – Kayayı veya ağacı, kırma – kesme, arısını ve  balını alma durumunuz yok ise, kovan veya bisküvi kutusunun arka tarafını delin. İçine ballı, işlenik hazır ve ham petekleri koyun. Kovanınızın arkasına kıvrımlı hortumu takıp, arıların girdiği deliğe sokunuz. Başka yerden girip çıkmasınlar. Kovanı uygun bir yere koyup, uçuş tahtasını açık tutunuz. Zaman içerisinde önce arılar sonrada ana arı, bu kovana gelecektir.  

Veya imkan var ise, ağaç (kaya) üzerinde arıların girip çıktığı deliğin etrafında dairesel veya kare şeklinde bir kapak çıkartmayı deneyiniz. İçine sert madde düşmesin.

B –  Kesme veya kırma durumunda iseniz;  BOŞ ve ballı çitaları, teli ve kovanı hazır ediniz. Arıları önce tütsü vererek sakinleştirin. Hatta, arıların çıkış deliğini bir müddet kapatınız ki, buradan çıkan arılar saldırmasın. Sonra yavaş yavaş ağacı veya kayayı kırıp, kesip arılara ulaşınız. Arada bir tütsü vermeyi unutmayınız. Dikkat ediniz arıların üzerine ağaç, kaya parçası gelmesin. O yerdeki petekleri keserek, üzerindeki ANA ve arıları ile birlikte boş çita içine aynen ham petek tutturduğunuz gibi ballı, günlüklü ve kapalı yavrulu orijinal petekleri koyup, çitanın dışından galvanizli teli dolayarak özellikle kapalı ve günlüklü yerleri ezmeden petekleri bağlayınız. Alacağınız bir şey kalmadığında, kovanın üstünü kapatıp uçuş deliğini açarak, aynı yerde bekletiniz. Uçuşan ve eski yerindeki arılar bu kovana girecektir.

Bu kategoride henüz ürün Yok.